نشست بررسی تحولات کردستان عراق

به همت کانون فرهنگی عراق (تجمع دانشجویان عراقی) نشست بررسی تحولات کردستان عراق برگزار گردید

در این نشست جمعی از دانشجویان عراقی از قومیتها و مذاهب مختلف حضور داشتند . جناب آقای رویوران از کارشناسان برجسته مسایل خاورمیانه با موشکافی دقیق اتفاقات پیش آمده در اقلیم کردستان به بررسی اهداف و نیات پنهان طراحان این حرکت تفرقه افکنانه پرداختند. همچنین یکی از دانشجویان کرد عراقی با حمایت از عراق یکپارچه به تبیین دیدگاه های خود پرداخت که در ذیل مشروح آن را می خوانید:
بسم الله الرحمن الرحيم
اينجانب فرح الجلبي از كردستان عراق و عضو كانون فرهنگي دانشجويان عراقي در ايران و دانشجوي رشته داروسازي در دانشگاه تهران مي باشم.
من از قوميت كردي هستم ولي روح و جانم عراقي است كه نبض زندگي خود را از عراقي ميگيرد كه متشكل از قوميتهاي مختلفي چون عرب و كرد و تركمن و قوميتهاي در هم آميخته ديگري در طول تاريخ است. اين روح داراي احساس و هويت مستحكم و ريشه داري است كه قدرت و زيباييش را از سربلندي كوههاي كردستانش ميگيرد... از زيبايي و شكوه بغداد ميگيرد... از گرما و بلندي نخل هاي جنوبش ميگيرد كه همه اينها از خيرات دجله و فرات اند. و من امروز از شهر سليمانية، شهر گذشت و فداكاري ها، شهر ايستاده در برابر ظلم و استبداد و ستم امده ام تا در بين شما دوستانم و با شما بايستم.
عزيزان من
همه ما از ظلمي كه در حق كرد و عرب و.. به واسطه سياست هاي نيروهاي استكباري انجام شد، آگاهيم. سياست هايي كه تلاش در تجزيه كردن ملت ها از طريق رسم مرزها بر اساس مسائل قومي و نژاد پرستانه داشته است تا باعث ايجاد درگيري هاي مستمر بين ملت ها گردد و بتواند از اين طريق بر مردم و ثروت سرزمينها سيطره پيدا كند. اما بسي جاى تاسف دارد كه بعضي از سياست مداران و صاحبان قدرت در برابر اين سياست هاي تقسيم بندي قوميتي سر تعظيم فرود مي اورند و راه را براي مستبدان در رسيدن به اهداف پليدشان هموار مي كنند.
اما امروز دوباره شاهد تكرار اين تجربه غلط به دست سياستمداران اقليم كردستان عراق و با حمايت شديد صهيونيستها هستيم. بعد از اينكه مردم كردستان عراق دوره اي از شكوفايي اقتصادي را در سايه عراقى فدرالي و بر پايه قانون اساسى كه ٩٠٪‏ مردم كردستان به ان راي دادند، طي كرد، ميبينيم كه حكام اقليم كردستان مسيري ديكتاتور مآبانه و بر پايه مصالح شخصى و خانوادگى را در داخل اقليم اتخاذ كرده است. مسيري كه منجر به خلق مشكلات سياسى اقتصادي و اداري داخلي و ايجاد مسائل لاينحل با حكومت مركزى مى شود. كه به دليل پيروي اين سياستمداران از برنامه هاي و نقشه هاى اقتصادى ترسيم شده توسط قدرتهاي خارجى است كه كوچكترين اهميتي به مصالح اقليم كردستان و عراق نمى دهند. از جمله اين مشكلات:
- عدم التزام به قانون اساسى
- صادرات نفط برخلاف توافقنامه هاي انجام شده با دولت مركزي و بدون كشف از درامدهاي حاصله از فروش نفت
- كم شدن حقوق كارمندان در اقليم به ميزان نصف و حتى يك چهارم
- تعطيل كردن مجلس كردستان به صورت غير قانوني

و به تبع اين مشكلات و در زماني كه عراقمان در مواجهه با بدترين و وحشيانه ترين حملات تروريست هاي تكفيري قرار دارد ميبينيم كه سياستمداران اقليم اين موضوع را ناديده انگاشته و پروژه جدايي از عراق را علم مي كند!
ما از اينجا برائت خود را از موضوع جدايي اقليم كردستان از عراق، اعلام ميكنيم. جدايي كه باعث جنگ مسلحانه داخلي و برادر كشي ميشود. و خواستاريم كه تمامي تصميم ها بر وفق قانون اساسي كشور عراق براي حمايت مردم كرد و حفظ عراق واحد و تماميت ارضي كشور، به دور از دسيسه هاي خارجي اتخاذ گردد.
در پايان مايلم كه سخن خود را با شعاري كه همواره رهبرمان اقاي جلال طالباني بر آن تاكيد داشته اند به بايان ببرم، شعاري با عنوان " فدراليسم براي كردها در سايه عراقى دموكرات مطابق با قانون اساسي كشور، كه عدالت اجتماعي و وطن دوستي بر آن جاري است"

کلمات کلیدی