اخبار > سوچی، یک قهرمان سقوط کرده است
 


شماره خبر :٥٢٧٦٩٢   تاریخ انتشار خبر : 1396/06/30    ا   ١٩:١٢
 
اشپیگل:
سوچی، یک قهرمان سقوط کرده است
نشریه آلمانی اشپیگل در انتقاد از رهبر میانمار و موضع‌گیری وی در برابر کشتار و آوارگی اقلیت مسلمان در این کشور نوشت که عملکرد او هوادارنش را ناامید کرده و از دید آنها، وی قهرمانی است که سقوط کرده است.

نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی به رویکرد «آنگ سانگ سوچی» رهبر میانمار در برابر کشتار و آوارگی مسلمانان روهینگیا پرداخت.

در این گزارش با عنوان «چرا بانوی برمه درباره اعتبار و شهرت خود خطر می‌کند؟» آمده است که  عده زیادی از اقلیت مسلمانان میانمار از کشور خود رانده می‌شوند و این وضعیت دیدگاه‌ها درباره آنگ سانگ سوچی را تغییر می‌دهد. وی که برنده جایزه نوبل شده، به دلایل سیاسی در مورد این موضوع سکوت اختیار کرده است.

خبرنگارانی که سالها از آنگ سانگ سوچی حمایت کردند و مقاومت او در برابر حکومت وقت را ستودند، دچار ترس و ناامیدی شده اند. «آندراس لورنتس» نویسنده این گزارش نوشته: «وقتی ما وی را در مدت زمان کوتاه آزادی از حصر خانگی می‌دیدیم، میانمار را با تاثیر پذیری از شخصیت وی، شجاعت و هوش وی درک می‌کردیم اما اکنون خشونت‌های نظامیان در تضاد با اهداف صلح‌آمیز سوچی است.

در این گزارش آمده است که این وضعیت را می‌توان به نوعی افتضاح تعبیر کرد. چه بر سر وی که برای آزادی مردمش تلاش می‌کرد، آمده است؟ کسی که زندگی‌اش را برای تحقق دموکراسی به خطر انداخت و بیش از 15 سال در حبس خانگی بود که در نهایت برکناری دیکتاتور را به دنبال داشت تا وی قدرت را در این کشور به دست گرفت. اکنون جذابیت شخصیت سوچی از دست رفته و بسیاری از او ناامید شده‌اند تا جایی که عده‌ای خواهان پس گرفتن جایزه صلح نوبل از او هستند و می‌توان گفت سوچی در قلب کسانی که از او انتقاد می‌کنند، یک قهرمان سقوط کرده است.

سوچی در برابر آنچه بر سر اقلیت روهینگیا می‌آید سکوت اختیار کرده و در زمینه سفر به مناطق بحرانی و کمک به مردم هم کار قابل توجهی نکرده است ضمن اینکه می‌گوید که نمی‌تواند درباره پاکسازی قومی روهینگیا صحبت کند. در آخرین مصاحبه‌های سوچی، وی به وضوح از اهدافش صحبت کرده بود که شامل تغییر قانون اساسی، خلع قدرت از ارتش و حل بحران‌های قدیمی میان ارتش و گروه‌های قومی است. تبدیل میانمار به دولتی فدرال که مردم حقوق‌بیشتری داشته باشند از دیگر مواردی است که رهبر این کشور به آن اشاره کرده است.

اما ارتش میانمار چنین نظری ندارد و از جنگ داخلی، زدوبند با گروه‌های شورشی، قاچاقچیان موادمخدر و دسترسی به مواد خام سود می‌برد و همه اینها زمانی محقق می‌شود که کشور دستخوش بحران شود. میانمار در معرض خطر فروپاشی قرار دارد. بودایی‌های ملی‌گرا که بسیاری از نظامیان و راهبان را شامل می‌شوند، معتقدند که میانمار از کشوری بودایی به کشوری مسلمان تبدیل می‌شود و اتباع بنگالی، میانماری نیستند.

و این در حالی است که دولت میانمار، سالها با اقلیت روهینگیا مانند شهروند درجه 2 رفتار کرده و سوچی هم حرفی از اینکه این وضعیت را تغییر می‌دهد، نزده است. وی فقط از «بان کی‌مون» دبیر کل پیشین سازمان ملل خواسته بود تا در این مورد به وی مشورت بدهد و گفته بود: «منطقی نیست که از ما انتظار داشته باشند تا شرایط را در  فاصله 18 ماه تغییر دهیم.»

 از طرفی اگر سوچی آنطور که جامعه جهانی از وی انتظار دارد عمل کند در این صورت حمایت بودایی‌ها را از دست خواهد داد و این موضوع هم به شلیک به سمت مشاور مسلمان سوچی در ژانویه گذشته بر می‌گردد. این شخص در زمینه تدوین قانون اساسی جدید همکاری کرده بود. البته نمی‌توان این را رد کرد که نظامیان به همراه بودایی‌ها غرب کشور را بی‌ثبات کرده‌اند تا از تدوین قانون‌اساسی جدید جلوگیری کنند. در این بین، سوچی مدعی است که در چنین شرایطی دفاع از یک گروه خاص، نفت در آتش ریختن است.

اشپیگل نوشت که «دزموند توتو» اسقف آفریقای جنوبی که وی هم برنده جایزه صلح نوبل بود. در نامه‌ای خطاب به سوچی نوشت: «اگر بهای سیاسی برای حضور شما در منصب عالی ترین مقام میانمار سکوت شماست در این صورت بهای زیادی پرداخته‌اید.»

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج