اخبار > بررسی تحولات و علل استقلال طلبی کشمیر
 


شماره خبر :٥٢٦٢٧٨   تاریخ انتشار خبر : 1396/05/25    ا   ١٩:٠٥
 
فردوس احمد میر دانشجوی کشمیری :
بررسی تحولات و علل استقلال طلبی کشمیر
به نقل از فارس: چرا «کشمیر» برای دولت هند مهم است/ دلایل استقلال‌طلبی کشمیری‌ها

کشمیر منطقه‌ای در شمال غربی شبه‌جزیره هند است که از ایالت جامو و کشمیر تحت کنترل هند، ایالت گلگت بلتستان و کشمیر آزاد تحت کنترل پاکستان و منطقه اقصای چین تحت کنترل جمهوری خلق چین تشکیل می‌شود. این منطقه عمدتاً کوهستانی است و رشته‌کوه قراقروم شامل قله کی2 دومین نقطه مرتفع کره زمین و چندین قله مرتفع دیگر در آن قرار دارند، با این وجود کشمیر یکی از حوزه‌های اصلی نفوذ زبان فارسی به‌ شمار می‌رود.

ایالت هندی جامو و کشمیر حدود 101٬437 کیلومتر مربع وسعت دارد و در سرشماری سال 2011 بیش از 12 میلیون نفر جمعیت داشته‌ است. پایتخت تابستانی آن سرینگر مرکز تاریخی منطقه و پایتخت زمستانی آن جامو است. منطقه تحت کنترل پاکستان از کشمیر آزاد به پایتختی مظفرآباد با مساحت 5٬619 کیلومتر مربع و ایالت گلگت بلتستان با مساحت 72٬496 کیلومتر مربع تشکیل می‌شود و مساحت مناطق عمدتاً خالی از سکنه تحت کنترل چین هم 42٬685 کیلومتر مربع است.

این منطقه تا پیش از استقلال هندوستان در سال 1947 یک دولت سلطنتی تحت‌الحمایه بریتانیا داشت، در جریان جدایی پاکستان از هند هر دو کشور مدعی حکومت بر این منطقه بودند که به وقوع چندین جنگ بین این دو کشور انجامید، در سال 1846 بر اساس معاهده امرتسر، انگلستان حکومت کشمیر را به گلاب سینگ فروخت و او سلسله دُگرا را در این منطقه تأسیس کرد. در دوران حکومت سلسله دگرا مسلمانان به‌ شدت سرکوب شدند و تبعیض شدیدی بین مسلمانان و هندو‌ها وجود داشت.

یکی از حوادثی که باعث شد بار دیگر موضوع کشمیر در برخی از رسانه‌ها و حتی کمپین‌های فضای مجازی مطرح شود، دور جدید حملات ارتش هند به کشمیری‌های هندوستان بعد از واقعه نماز عید فطر بود، به گونه‌‌ای که در 18 تیرماه برهان وانی رهبر 22 ساله حزب مجاهدین(از اهل سنت) به ضرب گلوله کشته شد و همین کافی بود تا موجی از تظاهرات و اعتصاب گسترده، کشمیر را فرا بگیرد، در مراسم تشییع جنازه وانی با حضور 70 هزار نفر از مسلمانان کشمیر به با حمله نظامیان هندی به خشونت کشیده شد، برای آگاهی بیشتر در این رابطه با فردوس احمد میر گفت‌وگو کردیم تا درباره چرایی این وقایع خونین و ظلم و ستمی که به مردم مسلمان این منطقه اعم از شیعه و سنی می‌شود، آگاه شویم که مشروح آن در ادامه می‌آید:

 

 

*درباره علت اعتراضات جدید مردم کشمیر توضیح می‌دهید؟

-پلیس هند برای دستگیری رهبر 22 ساله حزب مجاهدین جایزه 15 هزار دلاری تعیین کرده بود با دسیسه خاص ارتش، وی و دو نفر از همراهانش را به ضرب گلوله کشت، برهان وانی که از اهل سنت است، از 15 سالگی به قیام مسلحانه علیه ارتش هند روی آورده بود، به این خاطر که ارتش هند خانواده‌اش را بدون جرمی به قتل عام رسانده و مورد تعدی قرار داده بود، از 18 تیر ماه به بعد تا کنون بیش از 50 نفر از مردم مسلمان کشمیر به دست ارتش هند شهید و بیش از 2 هزار نفر مجروح و جانباز شدند، البته به نظر می‌رسد آمارها بیش از این باشد، زیرا دولت و ارتش هند راه فعالیت هر گونه رسانه و ابزار ارتباط جمعی از قبیل اینترنت را برای اطلاع‌رسانی در این رابطه مسدود کرده است.

حجاب از سر زنان مسلمان بر می‌دارند

*چرا مردم کشمیر به قیام مسلحانه روی آورند، خب! از طریق گفت‌وگو نمی‌توانستند اهداف خویش را پیگیری کنند؟!

-از سال 1988 مردم کشمیر هنگامی که دیدند از طریق گفت‌وگو و راه مسالمت‌آمیز نتیجه نخواهند گرفت و ظلم و ستم ارتش هند تمامی ندارد، رو به حرکت مسلحانه آوردند و از آن زمان چندین اعتراض،‌ شورش و تظاهرات در کشمیر روی داده است، در این فاصله زمانی برخی مردم برای آزادی کشمیر آموزش نظامی دیده‌اند، این‌ها به خاطر این است که دیگر نمی‌توانند ظلم و ستم و تجاوز و تعدی به همشهریان خود را تحمل کنند.

*در این حمله جدید آیا گروه خاصی مدنظر ارتش هند بوده است؟

-نه! در این یورش ددمنشانه ارتش هند همه مردم کشمیر مورد حمله قرار گرفته‌‌اند، برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که فرد مقابل شیعه، سنی یا هندو باشد، حتی به خانه‌ها حمله کردند، حجاب را از روی سر زنان مسلمان برداشته‌اند و آن‌ها را زیر مشت و لگد خود قرار داده‌اند.

*چرا منطقه کشمیر این قدر حساس است؟

 

-این منطقه سرچشمه بسیاری از مهمترین رودخانه‌های شبه قاره هند است. کشمیر یک منطقه استراتژیک و سوق الجیشی مهم است. شما اگر به نقشه هند نگاهی بیندازید، می‌بینید که در سر نقشه است که هم برای پاکستان و هم برای هند اهمیت دارد. یک منطقه بسیار خوش و آب و هوای کوهستانی با زمین‌ها و مراتع عالی از نظر توریستی هم بسیار برای گردشگری مناسب است، در واقع یک منبع درآمدی بالا برای هند است که چشم طمع بسیاری را به خود کشانده و چون در اختیار مسلمانان است، می‌خواهند ریشه اسلام و فرهنگ اسلامی را دراین منطقه بخشکانند.

*اکثر بافت جمعیتی کشمیر را چه گروهی تشکیل می‌دهند؟

-حداکثر اهل سنت و 13 تا 15 درصد شیعه و درصد خیلی کمی هم هندو هستند، البته غیر از اقلیت شیعه و هندو، «سکها» هستند که جمعیت آن‌ها بیشتر از هندوها است و متقابلاً مسلمانان و غیر مسلمانان رفتار دوستانه و مسالمت‌آمیز دارند، سکها پشتیبان آزادی‌خواه و استقلال‌طلبی مسلمانان بوده‌اند نه هندو ها.

*رفتار هندوهای منطقه کشمیر با مسلمانان چگونه است؟

*هندوها رفتار خوبی با مسلمانان کشمیر دارند و همیشه پشتیبان کشمیری‌ها بودند، آن‌ها زندگی مسالمت‌آمیز و دوستانه‌ای با ما دارند.

عدم تحقق خواسته کشمیری‌ها از سوی دولت هند

*مشکل اصلی کشمیری‌های هندوستان چیست؟

-مشکل اصلی این است که ارتش و دولت هند نمی‌گذارد مردم کشمیر طبق خواسته‌شان، سرنوشتشان را رقم بزنند، می‌دانید که کشمیر در ابتدا مستقل بوده است، اما بعد از جنگ جهانی دوم و در سال 1947 میلادی هندی‌ها با درخواست کمک کشمیری‌ها برای دفع حملات پاکستانی‌ها وارد این منطقه شدند و بعد با توطئه استعمار پیر در این منطقه همچنان باقی مانده‌اند.

*وضعیت کشمیری‌های منطقه پاکستان نسبت به کشمیری‌های هند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-مسلمانان کشمیر پاکستان وضعیت به مراتب بهتری نسبت به ما دارند، در آنجا درگیری وجود ندارد.

آیا کشمیر به سرنوشتی مانند فلسطین دچار می‌شود

*سخن از استعمار پیر آوردید، چرا عقیده دارید آن‌ها در رابطه با کشمیر توطئه کرده‌اند؟

- آن‌ها می‌خواستند با کشمیر مانند قضیه فلسطین برخورد کنند، از سال 2010 میلادی که حرکت مردمی شروع شده است، شاهد حضور پررنگ‌تر عوامل رژیم صهیونیستی در این منطقه هستیم، در واقع با صادرات شیوه‌های سرکوب‌گرانه اسرائیل علیه فلسطینیان به هند و به کار بردن این روش‌ها در جامو و کشمیر به بارزترین بخش روابط دو جانبه هند و رژیم صهیونیستی تبدیل شده است، به گونه‌ای که از سال 2003 به بعد هزاران نیروی نظامی هند آموزش‌های ضد شورش را از اسرائیل فرا گرفته‌اند و مقامات هند می‌خواهند با تغییر بافت جمعیتی این منطقه و واگذاری آن به هندوها عملاً کشمیر را تحت سلطه خود در بیاورند، در حالی که کشمیر در گذشته مستقل بوده است، به طور نمونه در سال‌های 2008 و 2010 حرکت موجی مردم شروع شده زیرا قرار بود تا در منطقه کشمیر هند معبدی برای هندوها ساخته شود، برای همین مردم مسلمان با بیداری اعتراض کردند تا ماجرای اسراییل و اشغال اراضی فلسطین تکرار نشود.

*و شرایط الان؟

-الان وضعیت مانند سال 1988 و 1990 شده است، وضعیت خیلی حساسی است، اکثر جوانان به سوی قیام مسلحانه روی آورده‌اند، چون ظلم و تعدی به افراد بومی خیلی زیاد شده است، دیگر مردم از وعده و عید ارتش برای بهبود شرایط بعد از 60، 70 سال خسته شده‌اند و باور دارند که تنها با این روش می‌توانند به خواسته خود برسند و گرنه به سرنوشتی مانند فلسطین اشغالی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

در این مدت طبق برخی آمار 65 هزار شهید داده‌ایم، 10 هزار نفر ایتام بر جا مانده است و ده‌ها هزار نفر مجروح و جانباز داریم و ده‌ها هزار نفری که بدون برگزاری حتی یک دادگاه در زندان به سر می‌برند، الان آقای سیدعلی گیلانی از رهبران اهل سنت کشمیر چندین نامه به رهبران جهان اسلام به خصوص آقای روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران نوشته است تا در این رابطه مداخله کنند و جلوی قتل و کشتار مسلمانان کشمیر را بگیرند، ولی متأسفانه کل جهان اسلام با چنین جمعیتی در قبال این وقایع کشمیر سکوت کرده‌اند.

*رهبری مسلمانان در این منطقه را چه کسانی دارند؟

-در حال حاضر سه تن از رهبران استقلال‌طلب کشمیری به نام‌های میرواعظ عمر فاروق، محمد یاسین ملک و سیدعلی‌شاه گیلانی((از اهل تسنن) فعالیت دارند که هم‌اکنون تحت نظر ارتش هند هستند، در این منطقه سیدعلی گیلانی حرف آخر را می‌زند، چون سخنانی را که می‌گوید، حقوق هر دو طرف را تأمین می‌کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج